کنترلر CNC

کنترلر CNC

کنترلر ماشین های سی ان سی

 

هم اکنون و بعد از معرفی ماشین آلات صنایع مختلف در زمینه ی ماشین های سی ان سی و معرفی کاربرد آنها ، به روش کنترل آن ها خواهیم پرداخت تا اهداف این ماشین ها که از مهم ترینشان دقت در کار است را مورد بررسی قرار دهیم . این یک بررسی خلاصه برای ایجاد کلیاتی برای ماشین های کنترل عددی cnc خواهد بود . در مقالات قبلی اشاراتی بر انواع سی ان سی و روش کار آنها به صورت  دقیق و کامل شد و هم اکنون به روش کنترل این ماشین ها میپردازیم تا اطلاعات کاربران شرکت دانش بنیان راش ماشین به اندازه ی زیادی در رابطه با ماشین های سی ان سی بالا برود ، تا بهتر بتوانید در انتخاب بهترین ماشین کنترل عددی آینده ی شغلتان  عمل کنید و تجربه ی کار با این ماشین ها برای شما به حداکثر برسد .

 

ماشین های سی ان سی را به زبانی کاملا ساده ماشین هایی قابل کنترل با عددهایی از سمت کامپیوتر با ابزار هایی مثل موتور و ... که برای حرکت بر روی سطح مقطع مورد نظر در نظر گرفته شده اند میگویند . موتورها و هر چیزی که قابلیت دستور گرفتن از کامپیوتر را داشته باشد ، به کمک دستورهایی دسته بندی و مرتب شده که G-Code یا M-Code نامیده میشوند کنترل میشوند . این دستورات جی کد یا ام کد تولید شده میتوانند از سمت اپراتورهای دستگاه های سی ان سی برای کنترل دستگاه تولید شوند یا توسط نرم افزار CAM . این موضوع را در پیرینترهای سه بعدی که آنها نیز نوعی سی ان سی هستند و توسط کامپیوترهای کنترل عددی سعی به پرینت اجسام میکنند و اطفاقا هم از دستورات G-Code برای پرینت اجسام استفاده میکنند دیده میشود .

 

جی کد چیست ؟ (G-Code)

جی کد (G-Code) را میتوان زبان مورد استفاده برای ماشین های سی ان سی اعم از انواع و اقسامشان ، برای کنترل فرز این دستگاه ها نامید . ایجاد طرح مورد نظر روی انواع سطح مقطع ، توسط برنامه نویسی این زبان توسط اپراتور ماشین های سی ان سی است . دستوری مثل G1 X100 Y100 ابزار ماشین سی ان سی را در محدوده ی مختصاتی (100 , 100) روی یک خط مستقیم حرکت میدهد . سرعت و دقت مورد بحث در تمام لحظه های استفاده از یک ماشین سی ان سی شما را متعجب میکند ، این سرعت و دقت بدون نیاز به اندازه گیری اپراتور کار خود را برای چندین سال برای شما انجام میدهد . این سرعت و دقت از یک کد نویسی بی عیب و نقص و فرآیند کاملا کامپیوتری و کنترل عددی این دستگاه ها حاصل میشود .

 

انواع کنترلر های ماشین های سی ان سی

در بازارهای جهانی و بازارهای ایران میتوان کنترلرهای بسیار خوب و کارآمدی را پیدا کرد که توسط آن ها این ماشین ها را کنترل میکنند . کنترلرهایی مثل فانوک ساخت ژاپن ، کنترلر هاست تایوانی ، کنترلر میتسوبیشی ژاپنی ، کنترلر فاگور اسپانیایی ، کنترلر هکرت آلمانی ، کنترلر زیمنس آلمانی ، کنترلر فیلیپس آلمانی ، کنترلر آلن برادلی آمریکایی و... از جمله کنترلرهای سطح بازار هستند ، اما معروف ترین این کنترلرهای ماشین های سی ان سی ، فانوک و زیمنس در بازار ایران هستند .

 

موقعیت یابی در سیستم کنترل عددی

دقت برش و حکاکی در ماشین های سی ان سی ، مستلزم موقعیت یابی جریان کنترل عددی دستگاه میشود . سامانه های حلقه باز (open-loop controller) و حلقه بسته (closed loop system) ، شیوه هایی برای موقعیت یابی دستگاه های سی ان سی در جریان کنترل عددی بودنشان است . در سامانه های حلقه باز خروجی کار تاثیری بر مراحل بعدی جریان کنترل عددی ماشین سی ان سی ندارد ، در مدل حلقه باز خروجی کار نه اندازه گیری میشود و نه نتیجه ی خروجی بر مراحل بعدی جریان کنترل عددی تاثیر دارد . اما در سیستم حلقه بسته خروجی سیستم ، حرکت بعدی دستگاه را تایین میکند ، در این سیستم بازخوردی از هر فعالیت دستگاه به کنترلر گزارش میشود تا کنترلر بتواند موقعیت یابی ، شتاب ، سرعت و اشتباه خود را اصلاح کند .

 

,موقعیت یابی در سیستم کنترل عددی,سیستم,کنترل,عددی,کنترل عددی,#عدد,#موقعیت یابی,موقعیت یابی,راش ماشین,کنترل,#کنترل,کنترلر,کنترلر ماشین,کنترلر های سی ان سی,کنترلر CNC,فانوک,سی ان سی,چوب,#چوب,CNC چوب,ام ی اف,MDF,mdf,کنترلر فانوک,فانوک,زیمنس,#راش ماشین,راش,ماشین,راش ماشین,