کاربرد اینورتر در ماشین های CNC

کاربرد اینورتر در ماشین های CNC

اینورتر در ماشین های سی ان سی

 

در مجموعه مقالات معرفی اجزای تشکیل دهنده ی ماشین های سی ان سی ، به اختصار به معرفی اجزای تشکیل دهنده ی یک ماشین کنترل عددی (cnc) پرداختیم . در این مقاله قصد معرفی اینورتر و کاربردش در ماشین های کنترل عددی سی ان سی را داریم .

 

اینورتر چیست ؟

اینورتر ها یا DC to AC inverter نوعی از مبدل های برق متناوب هستند . اینورترها مبدل های جریان مستقیم به متناوب هستند . ارکان مهمی که در صنایع قدرت و برق قابل بحث و گفتوگو هستند مثل فرکانس ، توان و ولتاژ ، میتوانند در اینورترها به مقادیر مورد نیاز تقسیم شوند . VFD (Variable Frequency Drive) به نوعی از اینورترهایی گفته میشود ، که برای تغییر همزمان و به یک نسبت ولتاژ و فرکانس مورد استفاده قرار میگیرند ، این اینورترها برای کنترل دور موتور (سرعت) و راه اندازی اولیه ی الکتروموتورهای وسیله های مختلف استفاده میشوند .

 

کاربرد اینورتر

1 – کنترل دور موتورها (تنظیم سرعت موتورها)

2 – تغییر دادن جهت چرخش موتور

3 – بالابردن عمر قسمت مکانیکی ماشین های مختلف با کم کردن ضربه های مکانیکی

4 – تنظیم ولتاژ و در نتیجه جلوگیری از آسیب موتور در مقابل افزایش ولتاژ

5 – حذف جریان (Overcurrent) اضافه برای راه اندازی موتور

6 – خاموش و روشن کردن موتورهای ماشین های مختلف بدون نیاز به قطع کردن منبع برق اصلی

 

روش کار اینورتر

سیستم نوع VFD (Variable Frequency Drive) اینورترها ، با استفاده از یک یکسو کننده ، دیاک و تریستور و... ، برق متناوب 50 هرتز را به یک جریان ثابت یا DC تبدیل میکند . بعد از عمل تبدیل برق متناوب 50 هرتز به جریان ثابت یا DC ، قسمت اینورتر که شامل قطعاتی مثل آی جی بی تی ها یا مافست ها میشود ، جریان ثابت یا DC تولید شده را دوباره به یک جریان متناوب اما این بار با فرکانسی دلخواه و قابل تغییر و کنترل ، تبدیل میکند . موتورهایی نظیر اسپیندل موتورها (spindle) با دورهای کاری بالای خود (مثلا 5000 تا 40000)  برای راه اندازی اولیه ی خود به اینورتر ها نیاز دارند .

 

نسبت مورد نیاز ولتاژ به فرکانس موتورها

یکی از ارکانی که هنگام استفاده از موتورهای جریان متناوب (AC) باید برای افزایش طول عمر و استفاده ی بهینه از موتور به آن توجه کرد ، نسبت ولتاژ و فرکانس ورودی به این موتورها در محدوده ی کاری خودشان است . برای همین است که لزوم راه اندازی فرکانس متغیر VFD( Variable Frequency Drive)توجیه میشود . البته که انتظار بیش از حد از یک دستگاه و موتور الکتریکی بیشتر از حد توانش و وارد کردن انرژی بیشتر برای خروجی کاری بهتر از یک ماشین ضعیف ، کاری است غلط  و موجب خرابی میشود. در موتورهای AC هم روند کاری به همین شکل است و سرعت این موتورها نباید از سرعت نامی آن ها فراتر برود زیرا موجب بروز مشکلاتی مثل ضعیف شدن میدان موتور ، رفتار غیرمعمولی و غیرخطی و کاهش گشتاور ناگهانی موتور میشود .

 

حال با معرفی اولیه ی اینورتر ها و توضیحات کامل در موردشان ، به نقش اینورتر ها در ماشین های کنترل عددی (سی ان سی) میپردازیم . در واقع با بیان و نقش کاربردی اینورتر ها برای اسپیندل موتورها ، میشود تا حدودی نقش پر رنگی را برای اینورتر ها در ماشین های سی ان سی کنار گذاشت . برخی از مزایایی که با استفاده از اینورتر به ماشین سی ان سی شما اضافه میشود و لزوم استفاده از اینورتر ها در ماشین های سی ان سی عبارت است از :

1 – ایجاد امکان تغییر دور و جهت موتورهای حرکتی ماشین های CNC

2 – کاهش مصرف برق و ذخیره ی 50% انرژی

3 – کم کردن و حذف شوک راه اندازی برای موتور های حرکتی ماشین های سی ان سی و لزا عمر طولانی برای آنها

4 – محافظت موتورهای حرکتی ماشین های CNC در برابر تغییرات جریان و اضافه جریان ها

5 – دقت در کنترل سرعت موتورهای ماشین های سی ان سی

6 – امکان راه اندازی اسپیندل های کمتر از 5 کیلووات در کنار سه فاز با تنها یک برق تک فاز

 

اما لزوم وجود یک اینتورتر در ماشین های کنترل عددی (cnc) بیش از 6 مورد بیان شده ی بالا است و فقط گوشه ای از لزوم و حتی منفعت وجود یک انورتر برای کنترل دقیق سرعت و جهت با سیستم تغییر فرکانس و ولتاژ به یک نسبت برای موتور ماشین های سی ان سی است .

 

,اینورتر,اینورترهای صنعتی,#اینورتر,#صنعت,اینورتر چیست ؟,چیست,صنایع چوب,موتور,کیلووات,ولتاژ,,سرعت,#جهت,کاربرد اینورتر در سی ان سی,کاربرد اینورتر در CNC,ماشین های سی ان سی,خرید سی ان سی,#اصفهان,ام دی اف,MDF,mdf,راش ماشین,راش,