تفاوت های ماشین های NC و CNC

تفاوت های ماشین های NC و CNC

ماشین های CNC و ماشین های NC

 

بعد از معرفی ماشین های سی ان سی وانواع آن وقت معرفی ماشین های NC فرا رسیده است . معرفی ماشین های NC را میتوانیم متکی بر فرق بین این ماشین ها با ماشین های CNC بدانیم . در این مقاله با مقایسه ی فرق بین دستگاه CNC و دستگاه NC به طوری مختصر ، به معرفی ماشین های ان سی میپردازیم .

 

مشکلاتی که در هر کدام از خطوط برنامه نویسی شده برای ایجاد هر طرح روی هر سطح مقطعی توسط اپراتور نوشته شده ، در دستگاه های NC تشخیص داده میشود ، زیرا در ماشین های ان سی برنامه ی نوشته شده به صورت خط به خط اجرا میشود ، این مورد باعث تشخیص مشکلات احتمالی در خطوط بعدی توسط واحد کنترل است .

 

حال از طرفی دستگاه های سی ان سی CNC در هر نوعی ، توانایی تست نمودن برنامه ی نوشته شده توسط اپراتور را دارند . در واقع شما قبل از ایجاد طرح و شروع به کار ماشین سی ان سی میتوانید برنامه ی خود را ، آزمایشی اجرا کنید و مسیر حرکت ابزار را به صورت گرافیکی روی سیستم کامپیوتری و نمایشگر ماشین سی ان سی خود ببینید و اگر مشکلی در برنامه ی خود داشتید آن را رفع کنید .

 

ایجاد هر گونه تغییر بر روی برنامه ی نوشته شده در ماشین های سی ان سی به دلیل نرم افزاری بودن سیستم کاری آن ها و ذخیره تغییرات و نیز متصل نمودن برنامه ها به هم میتواند امتیازی مثبت برای ماشین های سی ان سی CNC باشد .

 

مشکلی که ماشین های NC نسبت به ماشین های CNC میتوانند داشته باشند و این مشکل تحت و شعاع خط به خط خواندن اطلاعات ماشین های NC ایجاد میشود ، بالا بودن حجم محاسبات در ماشین های NC یکی از بزرگترین تفاوت هایش با ماشین های CNC است . این بالا بودن حجم از مشکل جبران نکردن شعاع ابزار برای مسیر های شیب دار و منحنی در ماشین های NC که در ماشین های CNC به راحتی صورت میگیرد ریشه دارد .

 

از طرفی ماشین های سی ان سی cnc قابلیتی مهم دارند که تفاوتی بین ماشین های CNC و NC ایجاد میکند . این تفاوت را سادگی ارتباط ماشین های CNC با مجموعه های دیگر میتوان نامید . در ماشین های سی ان سی ، برنامه ی ماشین کاری را میتوان به راحتی با DNC ، از راه دور به ماشین های مورد نظر منتقل کرد و قرار گیری درسیستم یکپارچه CMIC و متصل شدن روبات به این سیستم را ، میتوان از سادگی ارتباط ماشین های CNC با مجموعه های دیگر دانست . سیستم هایی که پیشنهاد میشود تا ماشین های سی ان سی در آن ها به کار گرفته شوند ، سیستم های FMS( Fixlbe Manufacturing Systems ) و CIMS( Computer Integrated Manufacturing Systems) هستند .

 

سیستم های تحت عنوان NC ، بر پایه ی مدارهای دیجیتالی هستند و از سخت افزارهای الکترونیکی استفاده میکنند . از طرفی هم ماشین های CNC ، از میکرو کامپیوتر یا مینی کامپیوترهایی برای کنترل ابزار ماشین استفاده میکنند و این موضوع باعث حذف مدارهای سخت افزاری اضافی از واحد کنترل میشود . همانطور که بالاتر گفته شد ، تغییر NC که برپایه ی سخت افزار بنیان گذاشته شده به سیستم CNC که مبتنی به نرم افزار است ، انعطاف پذیری و امکان تغییر برنامه ی نوشته شده را فراهم میسازد .

 

در ماشین های NC قطعاتی تحت عنوان کامپیوتر یا حتی سنسور وجود ندارد ، این مورد در صورتی است که در ماشین های سی ان سی CNC ، قطعه کار بر روی سنسور های ماشین ، به اصطلاح بند شده و به کمک هوش مصنوعی ماشین های CNC ، طرح مورد نظر به کامپیوتر دستگاه داده شده و طرح مورد نظر روی قطعه کار با وجود 3 محور یا بیشتر صورت میگیرد .

 

در آخر هم با توجه به پیشنهادهای سازنده های ماشین های سی ان سی ، مزایای استفاده از سیستم های CNC بسیار بیشتر از سیستم های NC است و برتری هایی نظیر انعطاف پذیری برنامه و کارپذیری ، سیستم CNC کاملا قابل مشاهده است .

 

,سی ان سی,ان سی,CNC,NC,cnc,nc,خرید سی ان سی,#سی_ان_سی,انعطاف پذیری,سی ان سی چوب,چوب,سی ان سی,wood,wood cnc,Wood CNC,ام دی اف,MDF,mdf,#اصفهان,راش ماشین,راش,ماشین,