برق سه فاز

برق سه فاز

برق سه فاز چیست ؟

 

با توجه به اهمیت برق سه فاز در بازارکار و امتیاز ویژه اش در صنایع مختلف ، خالی از لطف نبود تا اطلاعاتی در مورد برق سه فاز کسب کنیم . اطلاعاتی که برای این موضوع و خواندن این مقاله کسب خواهید کرد ، تحت الشعاع چهار سوال خواهد بود :

1 – برق سه فاز یعنی چه ؟

2 – تفاوت های میان برق سه فاز و تک فاز

3 – اثرات نوسانات ولتاژ برق شهری چیست ؟

قبل از هر چیزی به معرفی برق شهر که در مجموعه سوالات بالا بیان شده بود میپردازیم .

 

برق سه فاز چیست ؟

برق سه فاز برقی است که برای دستگاه هایی که در آن ها پمپ ، الکتروموتور و ماشین ها و دستگاه هایی که برای روشن شدن و کار کردن به برق سه فاز نیاز دارند استفاده میشود . این برق در منازل مسکونی و سطح شهر بسیار کم یا اصلا استفاده نمیشوند ؛ ولی در برخی از ساختمان ها و آپارتمان ها برای بخش هایی مانند آسانسور و... استفاده میشوند . برق سه فاز یکی از روش های انتقال برق است که از لحاظ اقتصادی توجیه میشود .

 

برق های تک فاز بدون حساب کردن سیم ارت دارای دو رشته سیم هستند ؛ فاز با ولتاژ 220 ولت متناوب و نول . از طرفی برق های سه فاز بدون حساب کردن رشته سیم ارت دارای چهار رشته سیم هستند . این رشته سیم ها در برق های سه فاز ، از فاز 1 تا فاز 3 ، سه رشته سیم را تشکیل و چهارمین رشته سیم نول است . رنگ بندی فازهای 1 تا 3 در مجموعه رشته سیم برق های سه فاز ؛ طبق استاندارد بین المللی IEC (International Electrotechnical Commission) به ترتیب از رشته سیم فاز 1 تا 3 به رنگ های قرمز ، زرد و آبی هستند .

 

برق های سه فاز به دو روش اتصال ستاره ای و اتصال مثلثی در صنایع مختلف بسته به کارایی مورد نظر قابل اجرا هستند . این دو روش پیاده سازی برق های سه فاز تفاوتشان تنها در وجود یا عدم وجود سیم نول میباشد . این مورد در روش اتصال ستاره ای با سیم نول همراه است ، اما در اتصال مثلثی برای شبکه های برقی هر مکان بدون نیاز به سیم نول است .

 

تفاوت های برق سه فاز و تک فاز

شاید اصلی ترین موردی که برای تفاوت بین برق تک فاز و سه فاز بیان میشود ، توان ثابت و دائمی فراهم شده در برق سه فاز برای مصرف کننده است . در برق های سه فاز حتی توان لحظه ای که با زمان قابل تغییر است هم ثابت خواهد بود و این مورد برای نویز و لرزش های تولید شده در موتورهای سه فاز ، نسبت به موتورهای تک فاز برتری دارد .

 

تفاوت بعدی در برق های سه فاز برای مقایسه با برق های تک فاز ، مقرون به صرفه بودن برق سه فاز است . توجیه اقتصادی برق های سه فاز ، متعاقبا نسبتی مستقیم با انتقال برق هایی بعضا از 20 هزار ولت تا 500 هزار ولت فقط توسط سیم های برق سه فاز وجود دارد . اتلاف انرژی کم و انتقال انرژی بسیار زیاد میتواند در یک زمان خدمات بیشتری را به مصرف کننده برساند و این دلیل به صرفه بودن انتقال انرژی برق توسط سیم های سه فاز است .

 

اثر نوسانات ولتاژ برق شهری چیست ؟

دوفاز شدن یعنی چه ؟ دو فاز شدن اصطلاحی است که زمانی که توازن مصرف برق ؛ در فازهای مختلف سیم های انتقال برق اتفاق می افتد ، به کار میرود . در حالاتی که دو فاز شدن اتفاق می افتد این امکان وجود دارد که برق منزل شما برود ولی همسایه ی شما برق داشته باشد . دلیل این موضوع را میتوان در قطعی فازی که برق منزل شما را تامین میکند پیدا کرد .

 

اگر مصرف کننده ی برق ، در منزل شما تک فاز باشد مشکلی نخواهید داشت و فقط یک قطع و وصلی ساده را تجربه خواهید کرد ، اما اگر مصرف کننده هایی مثل پمپ های آب یا حتی آسانسور ؛ برق دو فاز منزل را استفاده کنند ، با دو فاز شدن و نوسان در جریان برق ورودی مصرف کننده ها ، این مصرف کننده ها دچار مشکل شده و و بعضا باعث سوختن و از کار افتادن موتورها و مدارهای الکتریکیشان میشود .

 

,برق,برق سه فاز,برق دو فاز,دوفاز,سه فاز,قطعی برق,برق 3 فاز چیست ؟,برق سه فاز یعنی چه ؟,برق سه فاز یعنی چی ؟,سه فاز یعنی چه,3 فاز یعنی چی ؟,سی ان سی,CNC,سی ان سی چوب,CNC چوب,چوب,خرید ماشین سی ان سی,اصفهان,تولید ملی,#تولید ملی,#چوب,CNC#,