برنامه نویسی CNC

برنامه نویسی CNC

برنامه نویسی سی ان سی

 

خوب ، همانگونه که میدانید در مجموعه مقالات قبلی که از رسانه ی بزرگترین شرکت دانش بنیان راش ماشین تهیه شده ، انواع ماشین های سی ان سی و نه لزوما در محدوده ی صنایع چوب ، بلکه در تمامی صنایعی که میتوان از توانایی های یک ماشین سی ان سی استفاده کرد را معرفی کردیم . در متن این مقالات به ( برنامه نویسی CNC ) اشاراتی کردیم . در این مقاله به این موضوع به صورت مختصر خواهیم پرداخت .

 

برنامه نویسی CNC چیست ؟

همانگونه که میدانید ؛ ماشین های سی ان سی در زمینه ی تراش قطعات و سطح مقطع های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند . با دانستن نقش ماشین های سی ان سی در صنایع مختلف و انواع آن ها که در مقالات قبلی منتشر شده از رسانه ی مجموعه دانش بنیان راش ماشین دیدید ، میتوان نقش دقت این ماشین ها را در کار بر روی انواع سطح مقطع پر رنگ شمرد . اما دقتی که از این ماشین های سی ان سی انتظار دارید به دستوراتی که ماشین سی ان سی توسط آن ها هدایت میشود بستگی دارد . این دستورات به صورت کدهای نوشته شده از طرف اپراتور در محیط هایی مثل compact که در آخر طبق استانداردهای جهانی ، کدهای ما منتهی به خروجی قالب میشود . برای برنامه نویسی سی ان سی از روش های دستی و برنامه نویسی توسط سیستم های کاری CAD-CAM ایتفاده میشود .

 

پیش نیازهایی که نیاز دارید برای برنامه نویسی سی ان سی

پیشفرض هایی که برای برنامه نویسی یک ماشین کنترل عددی ( CNC )  در واقع میتوانند مفاهیمی همچون الگوریتم ، فلوچارت و چگونگی حل مسئله است .

 

انتقال مفاهیم برنامه نویسی شده چگونه به ماشین داده میشود ؟

انتقال مفاهیم برنامه نویسی شده به ماشین با استفاده از صفحه کلید ( Data Input MDI Manual ) و یا با استفاده از کامپیوتر به ماشین های کنترل عددی ( CNC ) منتقل میشوند .

 

نرم افزار سی ان سی

هر نرم افزار ، از متن و نقطه ی پایانی برنامه تشکیل شده است . نام نرم افزار ها با % شروع و عموما در کنار شماره ی برنامه نامیده میشود . پایان برنامه های سی ان سی هم با یکی از کدهای ،  M02، M30 و یا M99 اتمام داده میشوند . برنامه ای که برای کار بر روی یک سطح مقطع نوشته میشود خط های متعددی دارد ، هر خط را بلوک میگویند .با توجه به کدهای نوشته شده قادر خواهید بود که سرعت برش دادن سطح مقطع ، دوران ، مسیر حرکت ابزار و نکاتی برای برش را به ماشین انتقال دهید . هر بلوک از برنامه هم با حرف N شروع میشود که 10 تا 10 تا شماره اش افزوده میشود .

 

از طرفی برنامه به ترتیب قرارگیری خطوط ( بلوک ها ) اجرا میشود . اگر در بین بلوک های برنامه های نوشته شده با ( ; ) مواجه شدید میتوان نتیجه گرفت که آن بلوک فقط جنبه ی توضیحی بین خطوط ( بلوک ها ) را دارد و اجرا نمیشود . پایان هر خط در برنامه ی نوشته شده با LF بسته میشود و در صورتی برنامه توسط یک کامپیوتر نوشته شود نیازی به نوشتن این این کد نیست .

 

برخی از آدرس ها و مفاهیمشان در برنامه نویسی CNC :

A : این مورد که اکثرا در N0010 A30 X10 است ، تعیین میکند که ابزار در محدوده ی 30 درجه در نقطه ای مثل X10 حرکت میکند .

B : نشانگر اندازه ی قوس است .

D : شماره اطلاعات ابزار را تعیین میکند .

F : نشانگر سرعت پیشروی کشویی .

G : کد عملیات اصلی روی سطح مقطع .
K ، J ، I ، : پارامترهایی که در اینترپلاسیون استفاده میشود .

L : زیر برنامه را معین میکند .

M : کد عملیات های فرعی .

P : تکرار زیر برنامه را نشان میدهد .

S : دوران را بر حسب دور بر دقیقه معلوم میکند .

T : ابزار مورد نظر را بیان میکند .

Z ، Y ، X ، : نشانگر محورهای مختصات .

 

حال با موضوعاتی که در این مقاله بیان کردیم ، میتوانید با دید بهتری به ماشین های سی ان سی نگاه کنید و با توجه به مطالب این مقاله شاید علاقه مند به این موضوع شدید و در این باره اطلاعات بیشتری را کسب کنید .

 

,برنامه نویسی,برنامه,نویس,نویسنده,برنامه نویسی سی ان سی,آموزش برنامه نویسی سی ان سی,دانلود نرم افزار سی ان سی,دانلود آموزش برنامه نویسی سی ان سی,CNC,cnc,چوب,سی ان سی چوب,سی ان سی,Wood,خرید سی ان سی,#اصفهان,اصفهان,تولید داخلی,صفحه کلید کامپیوتر,ام دی اف,MDF,mdf,راش ماشین,راش,ماشین,#راش_ماشین,سی اند سی چوب